Delirium – symptomy, objawy

Delirium jest poważnym zaburzeniem zdolności umysłowych, które powoduje dezorientację w myśleniu i zmniejszenie świadomości otoczenia. Początek delirium jest zazwyczaj szybki – w ciągu kilku godzin lub kilku dni.

Delirium można często przypisać do jednego lub więcej czynników przyczyniających się, takich jak ciężka lub przewlekła choroba, zmiany w równowadze metabolicznej (np. niski poziom sodu), leki, infekcje, operacji lub alkoholu lub narkotyków odurzenia lub wycofania.

Ponieważ objawy delirium i demencji mogą być podobne, wkład ze strony członka rodziny lub opiekuna może być ważny dla lekarza w celu postawienia dokładnej diagnozy.

Objawy
Oznaki i objawy delirium zaczynają się zazwyczaj w ciągu kilku godzin lub kilku dni. Często ulegają wahaniom w ciągu dnia i mogą wystąpić okresy braku objawów. Objawy zazwyczaj nasilają się w nocy, kiedy jest ciemno i sprawy wyglądają mniej znajomo. Podstawowe objawy i symptomy obejmują te wymienione poniżej.

Obniżona świadomość otoczenia
To może zaowocować:

niemożność skupienia się na temacie lub zmiany tematu
Utknięcie na pomyśle, a nie odpowiadanie na pytania czy rozmowę
Bycie łatwo rozproszonym przez nieważne rzeczy
Wycofanie się, brak aktywności lub niewielka reakcja na środowisko naturalne
Słabe umiejętności myślenia (upośledzenie zdolności poznawczych)
To może wyglądać jak:

Słaba pamięć, zwłaszcza o ostatnich wydarzeniach
Dezorientacja – na przykład, nie wiedząc, gdzie jesteś lub kim jesteś
Trudności z mówieniem lub przywoływaniem słów
Włóczenie się lub bzdury
Mowa o kłopotach ze zrozumieniem
Trudności z czytaniem lub pisaniem
Zmiany w zachowaniu
Mogą one obejmować:

Widzenie rzeczy, które nie istnieją (halucynacje)
Niepokój, pobudzenie lub zachowanie bojowe
Wołanie, jęk lub inne dźwięki
Bycie cichym i wycofanym – zwłaszcza u osób starszych
Powolny ruch lub senność
Zaburzone nawyki snu
Odwrócenie cyklu nocno-dziennego przebudzenia
Zakłócenia emocjonalne
Mogą wyglądać jak:

Lęk, strach lub paranoja
Depresja
Drażliwość lub złość
Poczucie podniecenia (euforia)
Apatia
Szybkie i nieprzewidywalne zmiany nastroju
Zmiany osobowościowe
Rodzaje delirium
Eksperci zidentyfikowali trzy rodzaje delirium:

Hiperaktywny delirium. Prawdopodobnie najłatwiej rozpoznawalny typ, może to być niepokój (np. pobudzenie), pobudzenie, gwałtowne zmiany nastroju lub halucynacje, a także odmowa współpracy z opieką.
Delirium hipoaktywne. Może to być brak aktywności ruchowej lub zmniejszona aktywność ruchowa, ospałość, nieprawidłowa senność lub wrażenie, że jest w stanie olśnienia.
Delirium mieszane. Obejmuje to zarówno nadpobudliwe, jak i nadpobudliwe oznaki i objawy. Osoba może szybko przełączyć się z stanu nadpobudliwego na hipoaktywny.
Delirium i demencja
Demencja i delirium mogą być szczególnie trudne do odróżnienia, a dana osoba może mieć obie te choroby. W rzeczywistości delirium często występuje u osób z demencją. Ale posiadanie epizodów delirium nie zawsze oznacza, że dana osoba cierpi na demencję. Tak więc ocena demencji nie powinna być przeprowadzana podczas epizodu delirium, ponieważ jej wyniki mogą być mylące.

Demencja to postępujący spadek pamięci i innych umiejętności myślenia spowodowany stopniową dysfunkcją i utratą komórek mózgowych. Najczęstszą przyczyną demencji jest choroba Alzheimera.

Pewne różnice pomiędzy objawami delirium i demencji obejmują:

Początek. Początek delirium pojawia się w krótkim czasie, podczas gdy demencja zazwyczaj zaczyna się od stosunkowo niewielkich objawów, które z czasem ulegają stopniowemu pogorszeniu.
Uwaga. Zdolność do zachowania koncentracji lub uwagi jest znacznie osłabiona w przypadku delirium. Osoba we wczesnym stadium demencji pozostaje na ogół czujna.
Wahania. Pojawienie się objawów delirium może ulegać znacznym i częstym wahaniom w ciągu dnia. Podczas gdy osoby z demencją mają lepsze i gorsze pory dnia, ich pamięć i umiejętności myślenia pozostają na dość stałym poziomie w ciągu dnia.
Kiedy zgłosić się do lekarza
Jeśli krewny, przyjaciel lub ktoś pod twoją opieką wykaże jakiekolwiek oznaki lub objawy delirium, zgłoś się do lekarza. Twój komentarz na temat objawów, typowego myślenia i codziennych możliwości danej osoby będzie ważny dla właściwej diagnozy i znalezienia przyczyny.

Jeśli zauważysz oznaki i objawy delirium u osoby przebywającej w szpitalu lub domu opieki, zgłoś swoje obawy personelowi pielęgniarskiemu lub lekarzowi, zamiast zakładać, że problemy te zostały zaobserwowane. Osoby starsze, które wracają do zdrowia w szpitalu lub mieszkają w placówce opieki długoterminowej, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia delirium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *